OCD

הטיפול ב-OCD משנה חיים.

כל ערב לפני שאני הולכת לישון, אני בודקת שוב ושוב האם דלת הבית נעולה, לפעמים אני בודקת אפילו שברור לי שכבר נעלתי, אבל מה אכפת לי לבדוק שוב ולוודא?

ספקות וחוסר וודאות הם הבסיס ממנו ניזונה הפרעה טורדנית כפייתית, ה-OCD, אך לא כל פעולה חוזרת מעידה על ההפרעה ודורשת טיפול, יש לבדוק עד כמה הפעולות הללו (או המחשבות) משבשות את סדר היום של האדם.

אם אכן יש אבחנה חיובית, טיפול ב-OCD אצל פסיכיאטר מומחה יאפשר הקלה משמעותית לחולה ולסביבתו הקרובה, שכן הלוקים בהפרעה מושפעים ממנה בכל תחומי חייהם ולעיתים היא מאלצת אותם גם לבידוד חברתי וכוללת מגבלות קשות נוספות.

להימנע מהתייחסות לטקסים כדי לסייע לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית

במטרה להתמודד עם המחשבות המעיקות, האדם הלוקה ב-OCD מפתח טקסים שונים, וחוזר עליהם באופן כפייתי שוב ושוב. הטקסים הללו עשויים לקחת זמן רב תוך פגיעה חמורה בתפקודו השוטף.

הלוקה בהפרעה טורדנית כפייתית סובל מאי וודאות, ומטרת הטקסים היא להגביר עבורו את הביטחון ואת הוודאות, אבל זה לא באמת פועל.

כחלק של טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית, בני המשפחה והסובבים את האדם הלוקה בהפרעה יקבלו הנחייה שלא להתייחס לטקסים הללו ולא לשתף איתם פעולה.

מטרת הטיפול ב OCD הוא לסייע ללוקה בה ללמוד לחיות עם חוסר הוודאות, על מנת שיוכל לחזור לתפקוד רגיל. לכן יש להימנע מהנצחת טקסים המשבשים את סדר החיים ואינם מועילים לריפוי מלא של ההפרעה.

טיפול ב-OCD מאפשר לחזור לחיים "רגילים"

להפרעה זו יש מגוון נרחב של מופעים, בעצימות משתנה.

אנשים הלוקים בהפרעה טורדנית כפייתית חוזרים שוב ושוב על פעולות מסוימות. חלקם אינם מסוגלים לתפקד בחברה וחווים לחץ אדיר וחרדה בלתי נשלטת במצבים שונים, מאוימים מכל שינוי.

ודאי לא קל לחיות עם הפרעה זו, אבל מורכב לא פחות גם לחיות לצד אדם הלוקה בהפרעה טורדנית כפייתית. גם סדר היום של האנשים המקיפים את החולה משתבש לחלוטין וסובב סביב ההפרעה. לעיתים הם עצמם חסרי אונים, מתקשים להכיל ולהבין את החולה שמתנהג ב"חוסר היגיון ברור" ומחפשים טיפול שיאפשר להם להחזיר את הסדר לחיים. בצר להם, אנשים נוטים להיתלות בכל שבב של תקווה ובסיפורי הצלחה על מכרים רחוקים שהיה להם "בדיוק אותו הדבר" ויצאו מזה לאחר שנעזרו במרפאים למיניהם.

כאשר עולה חשד ל – OCD חשוב לפנות אך ורק למענה רפואי מקצועי. הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית מאפשר בדרך כלל הקלה משמעותית עבור המטופל.

OCD טיפול ומהותו

השילוב ההדוק בין מחשבה (טורדנית) למעשה (אובססיבי) בהפרעה מעסיק את הלוקים בה במשך רוב שעות היום, לכן הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית יפנה זמן ואנרגיות רבות המושקעות בה כרגע.

על מנת להתאים טיפול יש ראשית לוודא שאכן מדובר ב-OCD, שכן לעיתים קרובות יש לה תסמינים דומים לחרדות ואף להפרעת דיכאון. לכן לשם אבחון מדויק יש לפנות לפסיכיאטר מומחה.

הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית יהיה מורכב בעיקר משני רבדים משלימים:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT – במטרה להחזיר את השליטה. במקום שההפרעה תשלוט בחולה הוא יוכל לשלוט בה, ובמשך הזמן גם יוכל להפחית מאוד את המופעים שלה, עד כדי להעלים אותה לגמרי. טיפול CBT להפרעה טורדנית כפייתית יאפשר להבין את הקשר הסיבתי שגורם לתופעות, וכן יצייד את האדם בכלים פרקטיים לשימוש.
  • טיפול OCD באמצעות תרופות – לעיתים ההפרעה נובעת גם מחוסר איזון כימי במוח, והתרופות עשויות לסייע להחזרתו.

הפסיכיאטר המטפל יעקוב אחר התקדמות הטיפול באדם הלוקה בהפרעה טורדנית כפייתית, תוך שהוא מכוון ומאזן את מה שנדרש, על מנת לאפשר למטופל ולבני משפחתו להתגבר על ההפרעה ולחזור בהצלחה לחיים איכותיים, בריאים ושלווים.