לעשות את הבחירה הנכונה עבור בן המשפחה היקר

העלייה בתוחלת החיים מבורכת אך בו זמנית היא מביא איתה אתגרים שבעבר לא היינו צריכים להתמודד איתם. קשישים רבים אשר עבדו בכל חייהם, היו עצמאיים, ניהלו את חייהם בהצלחה, מגיעים למצב בו הם תלויים בגורם נוסף לפעולות בסיסיות.

אלו אשר מתגוררים בצפון הארץ ירצו לחפש להוריהם (אחד מהם או שניהם) בית אבות סיעודי בצפון.

המרחק יכול להיות חשוב כיוון שגם כשהקשיש נמצא במקום בטוח ומוגן, חשוב לו לראות את משפחתו. בבחינת בתי האבות כדאי להתייחס למרחק מהבית ולזכור כי ישנה משמעות רבה לביקורים, גם אם הם קצרים מאד. בית אבות סיעודי בצפון מאפשר להם להמשיך לחיות את חייהם בכבוד, עם העזרה הנחוצה להם וקרוב לבית הקודם שלהם באזור הצפון.

המעבר מהבית אל בית אבות סיעודי בצפון אף פעם לא פשוט ולא בשל בית האבות אלא בשל השינויים בחיים. ילדי הקשיש (או הקשישה) אוהבים אותו עד מאד ורוצים בחברתו כמו שתמיד רצו. האהבה מובילה לכך שלא תמיד קל לראות את השינויים בחיים, את הקשיים שעולים ולא תמיד פשוט לזהות את הרגע בו הקשיש זקוק לעזרה מתמדת.

הזמן בו בית אבות סיעודי בצפון יכול לעזור

הזקנה אינה מתרחשת בבת אחת. עם השנים היכולות הקוגניטיביות והפיזיות יורדות ובשלב מסוים ההידרדרות עלולה לסכן את חיי הקשיש. החל מקושי להכין אוכל, קושי שמוביל להתפשרות תזונתית ועד לנפילות בפעולות יום יומיות (כמו ירידה מהמיטה). כל אלה הם אתגרים חדשים בחיים ולא תמיד קל לשים את האצבע על נקודת הזמן בה יש להתחיל לחפש אחר בית אבות סיעודי בצפון.

ברגע בו הקשיש מאבד מיכולות התפקוד שלו, אפשר להתחיל לברר על שינוי אזור המגורים ולשקול מעבר לבית אבות. כבר בשלב הראשון רצוי לשים למטרה לעבור למקום קבוע, שילווה את הקשיש לאורך כל הדרך ובכך למנוע ממנו אי נעימות עתידית של מעבר נוסף. זו הסיבה לכך שגם אם כרגע הקשיש לא חייב עזרה צמודה לאורך כל שעות היממה, רצוי לחפש בית אבות שמתאים גם לקשישים סיעודיים.

החיפוש אחר בית אבות סיעודי יכול להיראות מאתגר כיוון שהוא עומד להשפיע על הקשיש ובני המשפחה במשך השנים הקרובות. למעשה, הדבר דומה לחיפוש בית חדש, אך בבית הזה ישנם דיירים, אנשי צוות, אנשי עזר ובנוסף למבנה עצמו גם עם נבחנים. כדאי להיכנס לתהליך זה עם הרבה מאד סבלנות, נחישות וככל שאפשר להקפיד על תקשורת פתוחה מול הקשיש (בהתאם ליכולותיו הקוגניטיביות) ולשתף אותו בתהליך.

חשיבותו של בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי מביא מספר יתרונות על פני השהות בבית. הקשיש מקבל טיפול מתמשך, עם צוות קבוע שמכיר אותו והוא נמצא במקום מוגן כשישנם גורמים מקצועיים שאחראיים עליו. בבית לא קל לספק לקשיש טיפול מתמיד הכולל טיפול רפואי, פעילות פיזית ולשמור על תקשורת באופן קבוע. פעמים רבות המשפחה לא יכולה להגיע מדי יום וגם אם לקשיש יש מטפל צמוד, לא תמיד הוא דובר את אותה השפה והוא לא תמיד מעניק לקשיש את מלוא תשומת הלב.

הטיפול הקבוע בקשיש דורש סבלנות רבה, נכונות לסייע ולעזור ולצד כל זאת נדרש גם ידע מקצועי לטיפול במקרים שונים הקשורים בגיל זה. בית אבות סיעודי בצפון יכול לתת מענה רחב, לעמוד לרשות הקשיש לאורך כל שעות היממה ולתקשר איתו ועם המשפחה בשפת האם שלו. כל אלו הן נקודות חשובות שיכולות להשפיע על איכות חיי הקשיש ועל הביטחון של בני המשפחה.

חיפוש בית אבות סיעודי בצפון

בחירת בית אבות סיעודי צריכה להתבצע לאחר קבלת המלצות על המקום ולאחר בחינה מדוקדקת שלו. חשוב לשים לב לשיחת הטלפון הראשונית ולהתרשם האם השאלות השונות קיבלו מענה מקצועי וסבלני או לא.

לאחר מכן יש להגיע לסיור במקום. הסיור ייקבע מראש ואין להיות ספונטניים אלא לכבד את הצוות ואת הדיירים הנוספים בבית האבות.

בסיור יש להתרשם מהנראות של המקום, ממידת הניקיון, מהחצר ומהחדרים. כמו כן, יש להתרשם מהצוות עצמו, האם הוא סבלני או לא, האם הוא עונה על שאלות והאם הצוות מנסה להסתיר מידע או שהוא שמח לחלוק במתרחש במקום.

צריך לשאול שאלות רבות, להתעניין, לברר על שגרת היום, לגלות אילו טיפולים מתבצעים במקום, באילו שעות יש רופא ולוודא כי הדיירים באמת מקבלים את יחס אישי מכובד.

היתרונות של בית אבות סיעודי בקיבוץ

משפחות אשר מתגוררות בצפון יכולות לפנות אל בית אבות סיעודי בקיבוץ. יש לציין כי גם אם הקשיש לא מתגורר בצפון, בשלב זה של חייו עדיף שיגור באזור קרוב למשפחה, גם אם זה אומר שהוא משנה את מיקומו. ניתן לשער שברגע שהקשיש צריך עזרה, הוא יעדיף לגור במקום בטוח, ששומר עליו ולראות את משפחתו על פני מקום שהסביבה שלו מוכרת.

המעבר למגורים בבית אבות סיעודי בקיבוץ יכול להתבצע בצורה חלקה, נינוחה וזאת תודות ליתרונות הרבים שמביא הקיבוץ.

אווירה נינוחה ונעימה

האווירה של הקיבוץ נינוחה ונעימה. המרחבים הפתוחים, הדשא והצמחים, כל אלה הם חלק מהאווירה והם מעלים את מצב הרוח של הקשיש ומעודדים את בני המשפחה להגיע. ככל שאפשר, רצוי שכל המשפחה תגיע לראות את הקשיש ובכלל זה ילדיו, נכדיו ואפילו ניניו.

כאשר האווירה סביב בית האבות הסיעודי בצפון נינוחה, לקשיש נעים יותר ולמשפחה כיף לבוא לבקר. ישנה חשיבות לביקורים הללו ולכך שכולם ירגישו שהם שייכים למקום. בית אבות שנמצא בקיבוץ ומביא את כל הטוב שלו, הוא מקום מכבד שהקשיש יכול להרגיש בו בטוח.

צוות מקצועי וקבוע

הצוות של בית האבות הקיבוצי הוא צוות קבוע, במלואו או בחלקו. אין תחלופה גבוהה של כוח אדם והדבר מוביל לכך שאותם אנשים מטפלים בקשיש והוא מרגיש בטוח. בגיל זה הקשיש צריך לראות את אותן פנים, לדעת מי דואג לו וישנה משמעות רבה לאנשים שעובדים בבית האבות וגם לאנשים שמתגוררים מסביב ושיתכן שיפגוש אותם בשבילי הקיבוץ.

האווירה הנינוחה של הקיבוץ משפיעה על הצוות שעובד בבית האבות הסיעודי ומכאן שהיא משפיעה על הקשיש ועל משפחתו. יש לזכור כי גם המשפחה רוצה לדעת כי האדם היקר לה נמצא בידיים טובות וחשוב שהיא תוכל לדבר עם הגורמים האחראיים, לקבל דיווחים באופן קבוע על הנעשה במקום ועל מצבו של הקשיש וצוות קבוע מאפשר זאת.

רוח הדאגה ההדדית

הקיבוץ החל את דרכו משותפות ודאגה הדדית וערכים אלו באים לידי ביטוי גם בבית אבות סיעודי קיבוצי. בית האבות לוקח חלק במעגל החיים של הקשיש ושל בני משפחתו. הוא דואג לו כאילו היה חלק בלתי נפרד מהקיבוץ מאז ומתמיד והקשיש יכול להרגיש בבית.

הבחירה בבית אבות סיעודי בצפון יכולה להיות מלאת אמוציות וכשישנה מערכת תמיכה מלאה והבנה של התהליך, התחושה של כולם טובה יותר. רוח הדאגה וההדדיות באה לידי ביטוי בצוות אכפתי, שמתקשר טוב עם המשפחה והרגשה כי הקשיש והמשפחה נמצאים בקהילה ששומרת עליהם.